| Weight | 30.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 11 × 30 in |
| Tire Type | High Performance |
| Load Range | XL |
| Load Index | 111 |
| Treadwear Rating | 220 |
| Traction Rating | A |
| Temperature Rating | A |
| Runflat | N |
| Speed Rating | Y |
| Mileage Warranty | 20K |
| Sidewall Type | Black Wall |
| Tire Size | 295/40/21 |
| Part # | 37587 |
(each)








