| Weight | 30.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 10 × 29 in |
| Tire Type | High Performance |
| Load Range | XL |
| Load Index | 105 |
| Treadwear Rating | 320 |
| Traction Rating | A |
| Temperature Rating | A |
| Runflat | N |
| Speed Rating | Y |
| Mileage Warranty | 20K |
| Sidewall Type | Black Wall |
| Tire Size | 255/45/20 |
| Part # | 37673 |
(each)





